Workshopy

Kdy je ten pravý čas naučit se něco nového? Kdykoliv!

Zajímají vás nové technologie a chtěli byste vědět víc o jejich využití v praxi? Zkusit s nimi začít pracovat, cestou dostat pár rad, jak na to, a nakonec slyšet úskalí a šedé zóny, na které jsme cestou narazili my?
Poslední středy v měsíci pořádáme otevřená setkání programátorů a IT nadšenců. Vždy na jiné téma, s občerstvením a bez vstupného! Tou jedinou podmínkou účasti je zájem o dané téma.


A jaká témata už máme za sebou?


Scrum – v hlavní roli sebe-řízené týmy

O agilních přístupech už toho bylo řečeno hodně. My jsme se zaměřili na to, jak u nás probíhala transformace na sebe-řízené týmy.
– Řídí všichni nebo nikdo?
– Jak do toho zapadá role Scrum Master?
– Rok a půl dlouhá zkušenost v PeoplePath
Pro ty, co se nemohli zúčastnit, máme k dispozici prezentaci.


 

AI manéž aneb jak zkrotit (nejen) ChatGPT

LLMs, jako je například ChatGPT, si velmi rychle získaly oblibu napříč celým světem. Jak ale využít jejich skutečnou sílu a co se vlastně děje pod kapotou? To jsme se dozvěděli na této přednášce. Předvedli jsme si nejen embedding, ale i spuštění vlastního modelu na našem notebooku. Společně jsme se podívali do budoucnosti a odhadli jsme, zda programátory nahradí umělá inteligence.
Nestihli jste dorazit? Podívejte se na prezentaci nebo videozáznam.


 

Novinky v PHP 8.*

Popovídali jsem si o všech zajímavých novinkách v PHP od verze 8 a zjistili jsme, jak lze psát PHP moderně. Detaily naleznete v prezentaci.


 

Co je nového v MySQL?

MySQL se stejně jako celá oblast IT neustále vyvíjí a přináší tak mnoho nových funkcí. Ne každý však má čas sledovat všechny nové funkce této nejoblíbenější open source databáze. Tento workshop nám umožnil vše rychle dohnat! A to i v případě, když používáte MariaDB. Mrkněte do prezentace.


 

Memory leaky v PHP a jak je najít

Téměř každý PHP programátor se během své kariéry setkal s následující chybovou zprávou: „Fatal error: Allowed memory size of xxx bytes exhausted“. V mnoha případech tato zpráva znamená dlouhé hledání a časté používání metody pokus-omyl. To však nemusí být nutností! Společně si projdeme různé způsoby a nástroje, jak se s touto situací vypořádat. Po našem workshopu už vás tento problém v budoucnu nikdy nepřekvapí. Prezentace je k dispozici zde.

 


Logujeme MySQL

Asi každý řešil logování v aplikaci. Často se řeší kompletní logování aplikačně. Co když někdo sáhne přímo do databáze? Logujete i tyto změny?
Na workshopu jsme si představili 2 nástroje, kterými jsme se v PeoplePath zabývali pro logování MySQL změn. Více informací v prezentaci.


Fibers – nová éra asynchronního programovaní v PHP?

PHP 8.1 přineslo mnoho nových zajímavých vlastností a jednou z nich je zahrnutí fibers přímo do jádra PHP. Jaké problémy má ale tato nová funkcionalita řešit? Znamená to, že již nebudeme muset používat asynchronní frameworky jako je například ReactPHP?
Na tomto workshopu jsme se společně na praktickém příkladu seznámili s asynchronním programováním v PHP, zjistili jsme, jak nám s tím mohou fibery pomoci a jestli se opravdu éra asynchronních PHP frameworků chýlí ke konci. Prezentace je k dispozici zde.

 


Ladíme běh PHP pro vysoký výkon

Ladíme běh PHP pro vysoký výkon

Na workshopu jsme diskutovali o tom, jak z PHP a PHP-FPM vyždímat maximální výkon. Probrali jsme možnosti nastavení opcache. Řekli jsme si, kde se často dělají chyby při nasazení PHP na produkci, a podívali se na preloading a JIT. Vše jsme doplnili praktickými příklady. Pokud si chcete něco připomenout, koukněte do prezentace.


PHP FFI aneb proč (ne)volat C kód z vašich webovek

PHP FFI aneb proč (ne)volat C kód z vašich webovek

PHP 7.4 přineslo mnoho nových zajímavých vlastností a jednou z nich je zahrnutí Foreign Function Interface (FFI) přímo do jádra PHP. Jaké problémy má ale tato nová funkcionalita řešit? Znamená to, že již nebudeme muset psát rozšíření PHP, pokud bychom chtěli používat existující knihovnu?
V tomto workshopu jsme společně na praktickém příkladu zjistili, jak snadno volat téměř libovolnou knihovnu jazyka C přímo z jazyka PHP. Jak překonat běžná úskalí a co dělat, když se věci nedaří. Třešničkou na dortu bylo seznámení se s DuckDB embeded OLAP databází, vycházející hvězdou datové analýzy.
Do repozitáře bylo doplněno kompletní řešení a prezentace. A pokud se chcete ještě více nachytřit, kolega pro vás napsal článek, a tak se můžete dozvědět něco o PHP FFI a současně si procvičit angličtinu.

Docker a dohled nad dynamickým běhovým prostředím

Docker a dohled nad dynamickým běhovým prostředím

Zajisté monitorujete své produkční prostředí. My jsme vám ukázali naši cestu od statického monitoringu, kterými cestami se ve snaze dohledovat kontejnery nepouštět i to, kde jsme uspěli. Na závěr jsme podívali, nad čím přemýšlíme do budoucna.


Jak (ne)dělat Scrum

Jak (ne)dělat Scrum

Řízení projektů dle Scrum, agilní řízení projektů, o tom už jste asi slyšeli. My se o to už nějakou dobu pokoušíme. Workshop o tom, co se nám povedlo, s jakými překážkami jsme se potýkali a jak to vlastně dopadlo.


Stručný úvod do kubernetes

Stručný úvod do Kubernetes

O Kubernetes je v posledních letech hodně slyšet. Co to je? K čemu je dobrý? Jak s ním pracovat v lokálním prostředí? Jak ho využít na produkci? Workshop o nástroji, který vám může velmi usnadnit život (nebo zkomplikovat???)


Nepište PHP nestandardně, aneb PSR a jejich použití

Nepište PHP nestandardně, aneb PSR a jejich použití

O použití standardů při psaní kódu…


Hack this workshop!

Hack this workshop!

O bezpečnosti webových aplikací…


Asynchronní zpracování v PHP

Asynchronní zpracování v PHP

Tento workshop byl zaměřen na problémy, se kterými se potýká každá větší PHP aplikace. Společně jsme prošli různé způsoby psaní asynchronního PHP kódu a krátce si popsali technologie, které zprostředkují konkurenci ve vaší aplikaci. Zaměřili jsme se na problémy, které s paralelním zpracováním souvisí (race conditions, shared memory, synchronizace atd.). Opět byl pro Vás připraven praktický úkol, který Vám pomůže lépe pochopit dílčí problematiku.


Redis

Redis

Chcete se dozvědět něco víc o Redis? I tentokrát jsme pro Vás připravili zadání úlohy. Tak to zkuste! Detail naleznete zde.


Testování pro vývojáře

Testování pro vývojáře

Chyby jsou často nedílnou součásti komplexních softwarových projektů. Existují však postupy (unit testy, TDD), které mohou usnadnit objevení chyb a jejich následnou opravu již během samotného vývoje. Workshop je zaměřený primárně na PHP, popisované postupy jsou však aplikovatelné i v jiných programovacích jazycích.

Zadání úlohy najdete na https://github.com/intraworlds/workshop-testing.


Moderní PHP

Moderní PHP

PHP nemá nejlepší pověst, jak je tedy možné, že jde o jeden z nejoblíbenějších jazyků pro tvorbu webových aplikací? Poslední verze PHP7 přinesla, kromě razantního zvýšení výkonu, spoustu nových funkcí. Přijďte a prozkoumejte s námi dobré i špatné vlastnosti moderního PHP. Po workshopu bude následovat diskuze. Pokud dáváte přednost node.js nebo Javě, rádi si s Vámi porovnáme zkušenosti a poznatky.
Na https://github.com/intraworlds/workshop-php jsou k dispozici kromě jiného příklady z workshopu a také okomentovaný kód z live-codingu. V README naleznete zajímavé zdroje k PHP.

 


Docker

Docker

Zadání úlohy (v pdf) najdete zde.